З метою забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності органу місцевого самоврядування, врахування громадської думки під час прийняття важливих рішень для територіальної громади, на підставі розпорядження голови Гайсинської міської ради від  28 серпня 2021 року №104-од «Про проведення консультацій з громадськістю щодо реорганізації шляхом пониження ступенязакладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради»  були проведені консультації з громадськістю шляхом громадського обговорення проекту рішення Гайсинської міської ради   «Про реорганізацію    шляхом пониження   ступеня    закладу    загальної   середньої    освіти    І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради».

         Громадські обговорення були організовані робочою групою та пройшли у період з 28.08.2021р. по 22.06.2022р. Відповідне інформаційне повідомлення оприлюднено на офіційному веб-сайті Гайсинської міської ради.

В ході обговорення було наголошено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ст.19 Конституції України).

Учасникам обговорень надано економічне обґрунтування та роз’яснено законодавчі основи відповідних рішень.

Відповідно до пункту 30 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Відповідно до частини 3 статті 66 Закону України «Про освіту» сільські ради  засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.

Згідно зі ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).

        В обговоренні прийняли участь працівники закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Кисляк, члени робочої групи з питань   реорганізації шляхом пониження   ступенязакладу    загальної  середньої   освіти І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради, мешканці с. Кисляк. Згідно протоколу – 35 осіб  взяли участь у обговоренні.

Під час слухань, всі присутні не підтримали ініціативу щодо пониження   ступеня    закладу    загальної   середньої    освіти    І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради.

Під час громадських слухань були емоційні виступи та запитання, які звучали від громадськості с. Кисляк:

 1. Кондратюк Р.М.  (голова батьківського комітету) – передала представникам робочої групи письмове звернення від жителів с. Кисляк, які проти пониження ступеня навчального закладу.
 • виступила  проти пониження   ступеня ЗЗСО с. Кисляк;
 • підвіз   дітей   до    м. Гайсин на її думку неможливий, оскільки дорога до міста в жахливому стані;
 •  навчальний заклад навпаки необхідно розвивати, вкладати більше коштів, а не понижати ступінь;
 • вважає, що до дітей с. Кисляк, які підуть до школи міста буде здійснено булінг зі сторони школярів м. Гайсин;
 • приймаючи рішення про пониження ступеня ніхто не враховує психоемоційний стан дитини, яка опиниться в новому колективі учнів та вчителів.
 1. Гудз Н.В. запитання: «Чому  не понижають ступінь  ЗЗСО с. Карбівка?»
 2. Рогатюк Н.М. – проти пониження ступеня; довіз дітей до м. Гайсин неможливий, оскільки дорога в жахливому стані; дітям в навчальному закладі дають дуже гарні  знання, діти показують високі результати і на ЗНО і вступають до вищих навчальних закладів.  
 3. Кондратюк Л.Г. – Запитання:
 • «Якщо освітня реформа передбачає до 2027 року виокремлення початкових шкіл, гімназій, ліцеїв, то чому саме сьогодні в 2022 році ставиться питання про пониження ступеня даного навчального  закладу?»
 • «Чому всі говорять про те, що багато коштів витрачається на дітей саме в таких навчальних закладах (де мала кількість учнів), як с. Кисляк, а ніхто не думає про самих дітей, які опиняться в новому колективі  і можливо не зможуть адаптуватись до нових умов?»
 1. Печенюк П.М. запитання:
 • «Які переваги отримають діти, коли будуть навчатись в міській школі?»
 • «Які переваги отримає громада с. Кисляк якщо ступінь школи понизять?»
 • «Яким чином буде враховуватися громадська думка жителів села при прийняті рішення на    сесії Гайсинської міської   ради   про    пониження    ступеня    ЗЗСО с. Кисляк?»
 • Вважає, що на дітей села Кисляк буде здійснено тиск з боку школярів міста Гайсин.
 • Необхідно щоб робоча група по пониженню ступеня ЗЗСО с. Кисляк відстояла перед депутатами Гайсинської міської ради право на існування навчального закладу с. Кисляк в тому статусі в якому даний заклад знаходиться тепер.
 1. Корчова С.О. запитання:
 • «Як буде вирішене питання працевлаштування?»
 1. Тимошенко К.В.- проти пониження ступеня, оскільки  школа дає досить високі знання, молодий педагогічний колектив на чолі з директором навпаки необхідно підтримати, дати можливість себе проявити. Просила відтермінувати на рік пониження ступеня;
 2. Сомик Н.І. (вчитель пенсіонер) – яка зазначила, що школа дуже гарна, вкладено багато батьківських коштів в ремонт даного закладу; діти показують високі знання при  здачі ЗНО; вступають в  вищі навчальні заклади на бюджетну форму навчання. Отже даний навчальний заклад не можна понижатися в ступені,  а навпаки підтримати молодий педагогічний колектив на чолі з директором. На її думку дітям з села важко адаптуватись до навчання в міській школі серед міських дітей. Просила відтермінувати до 2024 року пониження ступеня.
 3. Носач О.Г.– зазначила, що випускники підтверджують свої знання, які отримали в навчальному закладі с. Кисляк і при здачі ЗНО і при  вступі до вищих навчальних закладів.
 4. Гусар А.В.вважає, що оскільки в с. Кисляк немає дитячого садочка і батьки вимушені возити дітей в садочок  м. Гайсин, відповідно після закінчення садочка  віддають дітей до міської школи. Якби був дитячий садочок в с. Кисляк то діти пішли б у школу у своєму селі, а не добирались до міської школи.
 5. Виступ старости Карбівськогостаростинського округу Тимощука І.М., який підтримує громаду с. Кисляк та виступає проти пониження ступеня даного навчального закладу та просить дослухатись до громади.

На всі запитання представниками робочої групи були надані обґрунтовані та вичерпні відповіді. Всі прохання прийняті до уваги.

Таким чином, всі жителі, що прийняли участь у громадських  обговореннях проекту рішення Гайсинської міської ради «Про реорганізацію    шляхом пониження   ступеня    закладу    загальної   середньої    освіти    І-ІІІ ступенів с. Кисляк  Гайсинської міської ради» не підтримали відповідний проект.

За результатами громадських слухань та розгляду пропозицій і звернень, Робоча  група з організації проведення громадського обговорення пропонує:

Винести проект рішення Гайсинської міської ради «Про реорганізацію    шляхом пониження   ступеня    закладу    загальної   середньої    освіти    І-ІІІ ступенів с. Кисляк  Гайсинської міської ради» на розгляд сесії Гайсинської міської ради.

Причинами неврахування пропозицій жителів громади щодо неприйняття  рішення міською радою «Про реорганізацію    шляхом пониження   ступеня    закладу    загальної   середньої    освіти    І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради», які прийняли участь у громадському обговоренні, є наступні:

Згідно зі ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).

Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.

Враховуючи вищевказані положення, оптимальне функціонування мережі закладів загальної середньої освіти повинно виходити з об’єктивно існуючого запиту на освітні послуги.

Показник наповнюваності закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради є незмінно низькими протягом тривалого часу, що свідчить про низький соціальний попит громади на освітні послуги на вказаній території. Станом на кінець 2021-2022 н.р. року в закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради навчається  74 учні, зокрема в:

1-му класі -7 учнів,

2-му класі – 6 учнів,

3-му класі -5 учнів, 

4-му класі – 6 учнів,

5-му класі – 9 учнів,

6- му класі – 8 учнів,

7 – му класі -8 учнів,

8 – му класі – 9 учнів,

9 –му класі – 6 учнів,

10 – му класі – 5 учнів,

11 – му класі – 5 учнів.  

На даний час у с. Кисляк 18 дітей віком 3-5 років.   

Різниця між річною вартістю навчання дитини у середньому та у малозаповненому класі сягає кілька десятків тисяч гривень: незалежно від кількості учнів, громада сплачує зі свого бюджету однакові кошти за опалення, електроенергію, воду і роботу технічного персоналу. Чим менше учнів – тим більша частка цих витрат припадає на кожного з них. 

Пункт п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного Кодексу України передбачено, що «бюджетна система ґрунтується на принципі ефективності та результативності – при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національних цінностей і завдань, шляхом забезпечення якісного надання послуг, гарантованих державою, місцевим самоврядуванням, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів. 

РОЗРАХУНОК УТРИМАННЯзакладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради на 2021– 2022 роки (тис.грн.)

№з/пНайменування витрат2021р.2022р.
Витрати на місяць, тис.грн.Витрати на рік, тис.грн.Витрати на місяць, тис.грн.Витрати на рік, тис.грн.
1Заробітна плата педпрацівників218,32764243,82925,4
2Заробітна плата техпрацівників71,5819,680,6967,4
 Всього заробітна плата289,83583,6324,43892,8
 Нарахування на оплату праці63,8788,471,4856,4
 Всього на оплату праці353,64372,0395,84749,2
3Продукти харчування5,0044,95,9052,8
4Оплата послуг (крім комунальних)5,7068,43,4041,2
5Видатки на відрядження0,404,70,303,8
6Оплата електроенергії7,5090,59,20110,7
 Оплата природного газу0,0000,000
8Оплата інших енергоносіїв53,40320,323,30140
9Інші витрати (предмети, матеріали, обладнання, інвентар та медикаменти)1,9022,54,2050,4
 Всього витрати на утримання ЗЗСО427,54923,2442,15148,1

Фактичні витрати за 7 місяців 2021 року – 2915,8 ти. грн. Кількість ставок педпрацівників – 21,5. Кількість ставок техпрацівників – 11. Собівартість утримання одного    учня по закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради  становить 63938  грн. на рік; утримання 1 учня за 7 місяців 2021 року – 37868 грн. Середні затрати на 1 дитину за 7 місяців по школах громади 20427 грн. Середні затрати на 1 дитину за 7 місяців по сільських школах 30442 грн.

Фактичні витрати за 5 місяців 2022 року – 2104,5 тис. грн. Кількість ставок педпрацівників – 21,3. Кількість ставок техпрацівників – 11,5. Собівартість утримання одного    учня по закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради  становить – 69569 грн. на рік, середні витрати на утримання 1 учня ЗЗСО по Гайсинській міській територіальній громаді – 37829 грн.; утримання 1 учня за 5 місяців 2022 року – 28439 грн. Середні затрати на 1 дитину за 5 місяців по ЗЗСО Гайсинської міської громади -14947 грн. Середні   затрати  на   1   дитину за 5 місяців 2022 року  по сільських школах – 22723 грн.

Державна освітня субвенція покриває лише заробітну плату педагогічного персоналу, громада за рахунок місцевого бюджету фінансує комунальні послуги та утримання технічного персоналу.

У школі потребує покращення якість освіти, яку отримують учні, про що свідчать результати зно за останні роки і підтвердження медалей, нагородження похвальними листами та грамотами. Не достатніми є і участь та перемоги дітей у конкурсах та змаганнях.

     Для навчання випускників необхідно новітнє обладнання в школі, професійно вмотивовані учителі. Головною проблемою школи є мала кількість дітей у старших класах. Навчання у великих шкільних колективах сприяє здоровій конкуренції між школярами, їх прогресивному, гармонійному розвитку. Перебуваючи у товаристві декількох однокласників, діти мають гірші можливості порівнювати себе з іншими та розвиватися, ніж їхні ровесники, які навчаються у великій школі, де мають можливість вже готуватись до дорослого самостійного життя. 

Використання коштів державної освітньої субвенції та коштів місцевого бюджету на утримання закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Кисляк Гайсинської міської ради не відповідає принципам, визначеним Бюджетним Кодексом України. Отже, прийняття проектів рішень, винесених на обговорення є важливим та необхідним управлінським кроком, який має під собою соціальні та економічні підстави.    У разі пониження ступеня закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти (частина 2 ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

На виконання даної норми, з метою забезпечення реалізації гарантій права на здобуття кожним якісної загальної середньої освіти на даний час проводиться комплекс заходів, які дозволять уникнути незручностей кожного в реалізації права на здобуття загальної середньої освіти в іншому закладі освіти із забезпеченням    територіальної доступності (до однієї   із    шкіл    м. Гайсин), зокрема через організацію процесу підвезення дітей до навчального закладу та до дому.  

Таким чином, прийняття та виконання цього рішення створить сприятливі умови для реалізації державної політики в сфері освіти, поліпшення освітнього процесу, зменшить матеріальні витрати, пов’язані з ефективним функціонуванням закладів загальної середньої освіти.