З метою забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності органу місцевого самоврядування, врахування громадської думки під час прийняття важливих рішень для територіальної громади, на підставі розпорядження голови Гайсинської міської ради від  28 серпня 2021 року №107-од «Про проведення консультацій з громадськістю щодо припинення (ліквідації) загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка Чечелівського старостинського округу Гайсинської міської ради»   були проведені консультації з громадськістю шляхом громадського обговорення проекту рішення Гайсинської міської ради «Про припинення діяльності (ліквідації) загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка  Чечелівського старостинського округу  Гайсинської міської ради».

         Громадські обговорення були організовані робочою групою та пройшли у період з 28.08.2021р. по 21.06.2022р. Відповідне інформаційне повідомлення оприлюднено на офіційному веб-сайті Гайсинської міської ради.

В ході обговорення було наголошено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ст.19 Конституції України).

Учасникам обговорень надано економічне обґрунтування та роз’яснено законодавчі основи відповідних рішень.

Відповідно до пункту 30 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Відповідно до частини 3 статті 66 Закону України «Про освіту» сільські ради  засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.

Згідно зі ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).

         В обговоренні прийняли участь представники робочої групи, жителі села Рахнівка, працівники закладу освіти  Згідно протоколу – 27 жителів взяли участь у обговоренні.

Під час слухань, всі присутні не підтримали ініціативу щодо ліквідації загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка. Надійшли пропозиції щодо виділення додаткових коштів на утримання школи.

Під час громадських слухань були емоційні виступи та запитання, які звучали від громадськості с. Рахнівка:

  1. Скарженюк М. – виступив  проти закриття навчального закладу   та запропонував  запросити    вимушених   переселенців на постійне    місце      проживання   у   с. Рахнівка. Відповідно,  кількість дітей у даному населеному пункті  могла б збільшитись  і навчальний  заклад  не підлягав  би закриттю. Також прозвучало запитання: «Чи можливо в умовах воєнного стану закривати навчальні заклади?»
  2. Кирилюк Роман Миколайович – голова СФГ «Крона» виступив з ініціативою віднайти додаткові ресурси на утримання навчального закладу імені В.С.Стуса с. Рахнівка. Також було наголошено, що закривати в умовах воєнного часу навчальні заклади не можна.
  3. Кохан Н.- виступили з емоційним зверненням  не надавати автобус для підвезення дітей до ЗЗСО с. Чечелівка, оскільки дітей батьки не супроводжують, а це є небезпечно. Тим паче, якщо не надавати автобус, батьки будуть   змушені   на   її   думку   віддавати   дітей    до навчального    закладу     в с. Рахнівка.

Щоб залишити даний навчальний заклад та його не закривати повинні в першу чергу бути зацікавлені і район і область, оскільки це Батьківщина В.С.Стуса.

  1. Кохан Г.- проти закриття навчального закладу, оскільки в даному закладі багато обдарованих дітей в тому числі і її дитина. Такі діти приймають участь в різних творчих конкурсах та отримують призові місця, і саме цьому сприяють вчителі даного закладу. В іншому колективі, в іншій школі такі діти можуть не адаптуватись до нових умов, до зміни мікроклімату та можуть закритись від оточуючих, перестати займатись  тою справою, яка приносить задоволення.
  2. Бізяєва Л.В. (переселенка) – проти закриття навчального закладу. На її думку контингент учнів до 1 вересня може збільшитись за рахунок таких переселенців, як і вона, оскільки не всі люди, які втратили домівку в зв’язку з російською агресією можуть дозволити собі жити у великих містах, а отже багато хто буде селитися в селах, в тому числі і в с. Рахнівка.  Навчальний заклад дуже гарний і навіть заклади міста з якого вона приїхала (Донецька область) не можуть похвалитись тією базою, яка є в даному навчальному закладі, тим паче, що це Батьківщина В.С.Стуса, створений прекрасний музей, парк.
  3. Міщенко Л. – запитання: «Дитина навчається на індивідуальному навчанні. Якщо закриють навчальний заклад хто буде займатись з такою дитиною?»

На всі запитання представниками робочої групи були надані обґрунтовані та вичерпні відповіді.

Таким чином, всі жителі, що прийняли участь у громадських  обговореннях проєкту рішення Гайсинської міської ради «Про припинення діяльності (ліквідації) загальноосвітньої школи  І-ІІ ступенів – Дошкільний   навчальний    заклад   імені   В.С.Стуса с. Рахнівка Чечелівського старостинського округу Гайсинської міської ради» не підтримали відповідний проект.

За результатами громадських слухань та розгляду пропозицій і звернень, Робоча  група з організації проведення громадського обговорення пропонує:

Винести проєкт рішення Гайсинської міської ради «Про припинення діяльності (ліквідації) загальноосвітньої школи  І-ІІ ступенів – Дошкільний   навчальний    заклад   імені   В.С.Стуса с. Рахнівка Чечелівського старостинського округу Гайсинської міської ради» на розгляд сесії Гайсинської міської ради.

Причинами неврахування пропозицій жителів громади щодо неприйняття  рішення міською радою «Про припинення діяльності (ліквідації) загальноосвітньої школи  І-ІІ ступенів – Дошкільний   навчальний    заклад   імені   В.С.Стуса с. Рахнівка Чечелівського старостинського округу Гайсинської міської ради», які прийняли участь у громадському обговоренні, є наступні:

Згідно зі ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).

Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.

Враховуючи вищевказані положення, оптимальне функціонування мережі закладів загальної середньої освіти повинно виходити з об’єктивно існуючого запиту на освітні послуги.

Показник наповнюваності загальноосвітньої школи  І-ІІ ступенів – Дошкільний   навчальний    заклад   імені   В.С.Стуса с. Рахнівка  є незмінно низьким протягом тривалого часу, що свідчить про низький соціальний попит громади на освітні послуги на вказаній території. Станом на кінець 2021-2022 н.р. року в загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка навчається  13 учнів, зокрема в 1-му, 2-му, 3-му та 4-му класі немає жодного учня; 5 –му класі – 2 учні, 6 – му класі – 6 учнів, 7 – му класі – жодного учня, 8 – му класі – 4 учні, 9 – му класі – 1 учень.

Перспективна мережа загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка дозволяє зробити висновок про подальше зменшення контингенту учнів:

Навчальний рік2018-20192019-20202020-20212021-2022
Усього учнів35312717
У т.ч. 1 клас

Зростання контингенту учнів школи під питанням, оскільки вже на даний час у с.Рахнівка 10  дітей віком 3-5 років.  

Різниця між річною вартістю навчання дитини у середньому та у малозаповненому класі сягає кілька десятків тисяч гривень: незалежно від кількості учнів, громада сплачує зі свого бюджету однакові кошти за опалення, електроенергію, воду і роботу технічного персоналу. Чим менше учнів – тим більша частка цих витрат припадає на кожного з них. 

РОЗРАХУНОК УТРИМАННЯ  загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка на 2021 рік (тис.грн.)

№з/пСтатусПосадиКількість ставокРозрахунок на місяцьРозрахунокна рік
1.ЗЗСО:ЗОШ І-ІІ ст.Педагогічні8,751179001414813
  Технічні11,5884471061365
 Утримання (електроенергія, паливо)  11250135000
 Продукти  харчування   50000
 Всього 20,252175972661178

РОЗРАХУНОК УТРИМАННЯзагальноосвітньої школи І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка 

на 2022 рік (тис.грн.)

з/пНайменування витрат2022р.
Витрати на місяць, тис.грн.Витрати на рік, тис.грн.
1Заробітна плата педпрацівників144,91739,1
 Нарахування на оплату праці31,9382,6
 Всього на оплату праці176,82121,7
3Продукти харчування6,053,7
4Оплата послуг (крім комунальних)3,340,2
5Видатки на відрядження0,22
6Оплата електроенергії3,440,4
8Оплата природного газу34,1204,7
 Оплата інших енергоносіїв (сміття)0,11
9Інші витрати (предмети, матеріали, обладнання, інвентар та медикаменти)1,618,8
 Всього витрати на утримання ЗЗСО225,52482,5

Собівартість утримання одного учня по загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка за 2020 рік становить 59776 грн. на рік при середній собівартості по закладах загальної середньої освіти Гайсинської міської ради 28115 грн. за рік (середня собівартість утримання  1-го учня серед сільських закладів  становить 39740 грн. за 2020 рік),  а за 6 місяців 2021 року вартість утримання одного учня становила 41818 тис. грн. (середня вартість утримання одного учня по закладах загальної середньої освіти за 6 місяців 2021 року становить 17962 грн).

Фактичні витрати за 5 місяців 2022 року – 932,5 тис. грн. Кількість ставок педпрацівників – 7,6. Кількість ставок техпрацівників – 9. Собівартість утримання одного    учня по загальноосвітньій школі І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка становить – 95480,00 грн. на рік, середні витрати на утримання 1 учня ЗЗСО по Гайсинській міській територіальній громаді – 37829 грн.; утримання 1 учня за 5 місяців 2022 року – 35865 грн. Середні затрати на 1 дитину за 5 місяців по ЗЗСО Гайсинської міської громади -14947 грн. Середні   затрати  на   1   дитину за 5 місяців 2022 року  по сільських школах – 22723 грн.

У 2022 році школа повністю фінансується з місцевого бюджету.

Питання не лише у коштах, але й якості освіти, яку отримують учні таких шкіл. Напівпорожні школи у селах суттєво програють: у них зазвичай немає новітнього обладнання, бракує професійних вмотивованих учителів, одна людина викладає одразу декілька предметів. 

Використання коштів державної освітньої субвенції та коштів місцевого бюджету на утримання загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В.С.Стуса с. Рахнівка не відповідає принципам, визначеним Бюджетним Кодексом України. Отже, прийняття проектів рішень, винесених на обговорення є важливим та необхідним управлінським кроком, який має під собою соціальні та економічні підстави.   

У разі ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти (частина 2 ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

На виконання даної норми, з метою забезпечення реалізації гарантій права на здобуття кожним якісної загальної середньої освіти на даний час проводиться комплекс заходів, які дозволять уникнути незручностей кожного в реалізації права на здобуття загальної середньої освіти в іншому закладі освіти із забезпеченням територіальної доступності (Заклад загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів с. Чечелівка Гайсинської міської ради), зокрема через організацію процесу підвезення дітей до навчального закладу та до дому.  

Таким чином, прийняття та виконання цього рішення створить сприятливі умови для реалізації державної політики в сфері освіти, поліпшення освітнього процесу, зменшить матеріальні витрати, пов’язані з ефективним функціонуванням закладів загальної середньої освіти.