Сьогодні, 10 червня 2022, міський голова Анатолій Гук відвідав музей-садибу видатного фольклориста і етнографа України, педагога Гната Трохимовича Танцюри, який знаходиться в м. Гайсин по вулиці Гагаріна 3/3.В цей день пошановувачі народного фольклору відзначають 101 річницю з Дня народження видатного фольклориста, краєзнавця, збирача усної народної творчості Гната Танцюри. Народився Гнат Трохимович 10 червня 1901 року в селі Зятківці ( на той час Гайсинського повіту Кам’янець-Подільської губернії) в багатодітній малоземельній сім’ї хліборобів-ткачів.

У 1912 році закінчив церковно-приходську школу, а в перші роки радянської влади– Зятковецьку трудову семирічну школу й педагогічні курси в м. Гайсин, і з вересня 1921 року був призначений учителем у рідне село. Деякий час працював вихователем Гайсинського і Дашівського дитячих будинків. 1928 року вступив до Харківського музично-драматичного інституту, але через хворобу (гемофілію) був змушений залишити навчання й повернутися в Зятківці. 1932 року заочно закінчив мовно-літературний факультет Вінницького інституту соціального виховання (нині педагогічний університет ім. М. М. Коцюбинського), працював учителем середньої школи в селі Клебань Тульчинського району на Вінниччині.

З 1944 до 1951 рр.– викладач української мови та літератури Гайсинської середньої школи №4.Першу цеглинку любові до народної творчості заклала сім’я. Тут любили слухати голосне читання художньої літератури, співати хором. Перші записи фольклору Гнат Танцюра почав робити в 1916 році, коли йому виповнилось 15 років. Він не лише записував пісні, поговірки, загадки, а й вивчав етнографічний матеріал свого села.Рукописна збирацька спадщина Г. Танцюри надзвичайно багата і різноманітна в жанровому плані. Упродовж сорока шести років збирач записав близько п’яти тисяч пісень, 929 казок, легенд та анекдотів, 1536 прислів’їв та приказок, 615 загадок, 144 танці, сотні замовлянь, голосінь, повір’їв, рецептів народної медицини.Від обдарованої народної співачки Явдохи Микитівни Сивак (Зуїхи) фольклорист записав і підготував до друку 1008 пісень, 156 загадок, байок, переказів і чимало іншого етнографічного матеріалу. Книга «Пісні Явдохи Зуїхи» побачила світ вже після смерті Гната Танцюри.

Це поетичний пам’ятник талановитій дочці українського народу, яка обезсмертила славне ім’я Танцюри. Такого аналога не знайти в усій світовій фольклористиці.Про гарячу любов наших сучасників до знатного фольклориста, вшанування його пам’яті свідчить той факт, що 10 березня 1990 року було урочисто відкрито музей-садибу, з тих пір до нього не заростає стежка.Міський голова та працівники відділу культури Гайсинської міської ради поклали квіти та вшанували пам’ять великого митця, який залишив після себе чималу культурну спадщину та тренд для наслідування майбутнім поколінням