Сьогодні, 21 червня, у с. Рахнівка пройшла повторна консультація з громадськістю у формі публічного громадського обговорення шляхом зустрічі робочої групи з представників Гайсинської міської ради, депутатів міської ради, працівників відділу освіти Гайсинської міської ради та жителів с. Рахнівка.

Знову на порядку денному було попереднє обговорення проекту рішення щодо припинення(ліквідації) загальноосвітньої школи I-II ступенів – Дошкільний навчальний заклад імені В. С. Стуса с. Рахнівка Чечелівського старостинського округу Гайсинської міської ради. Під час слухань, згідно з процедурою працювала лічильна комісія, фіксуючи кількість голосів серед присутніх.Нагадаємо, що минулого року, 22 липня, уже проходила подібна процедура щодо обговорення вищезазначеного проекту рішення. Дане питання було винесено на сесію Гайсинської міської ради. Однак, депутати в минулому році не підтримали рішення про ліквідацію школи ім. Василя Стуса.

У ході повторного обговорення було наголошено, що ситуація за рік не змінилась. Учнів у школі не побільшало, а навпаки поменшало. Усі обіцянки батьків, які бралися у минулому році наповнити школу учнями не виконані. Учасникам обговорень вчергове було надано економічне обґрунтування та роз’яснено законодавчі основи щодо прийняття відповідних рішень. Начальник відділу освіти Гайсинської міської ради Валентина Шрамко доповіла, що фактична собівартість утримання 1 учня в Рахнівській школі у 2022 році становить 95 480 на рік, що майже втричі перевищує видатки на утримання 1 учня ЗЗСО по Гайсинській міській територіальній громаді, які у цьому році складають 37 829 грн.

Справа у тому, що у минулому році всі видатки на утримання Рахнівської школи становили близько 2,5 млн грн., де навчалося 17 учнів, і працював 21 працівник! Станом на кінець 2021-2022 н.р. у загальноосвітній школі І-ІІ ступенів навчається 13 учнів, зокрема в 1, 2, 3,4, 7-му класі жодного. У 9 класі 1 учень. З діалогу з громадськістю, стало відомо, що деякі дітки с. Рахнівка не перший рік відвідують Чечелівську школу, підвіз до якої здійснюється на шкільному автобусі. Для більшості сімей це зручно, оскільки вони надають перевагу якісній освіті. Деякі із рахнівчан мають негативну думку про організацію підвозу їх дітей до Чечелівської школи, і не згодні з закриттям школи.

Депутат Роман Кирилюк висловив свою думку, про те що буде звертатися до керівництва громади, аби останні знайшли кошти на утримання школи. Згідно з чинним законодавством, мінімальна кількість учнів у школі має становити 25 чол, щоб фінансуватись з державного бюджету, якщо менше – школа повинна бути ліквідована, а для учнів має бути організований підвіз шкільним автобусом, або утримуватись на місцях. Протягом 2021-2022 навчального року утримання збиткової школи здійснювалося повністю за рахунок місцевого бюджету. Якщо не вжити заходів, то в наступному році, знову всі видатки ляжуть на плечі громади, і навчання одного учня в с. Рахнівка буде вартувати близько 100 000 грн на рік, що більше як у 3 рази перевищує заплановані -видатки із субвенції державного бюджету.

У зв’язку з військовим станом, державну субвенцію для Гайсинської громади уже скоротили на більш ніж 12 млн гривень. Забувати про історичні та культурні надбання Гайсинської громади ніхто не збирається. І зважаючи на те, що на базі Рахівської школи розташований музей ім. Василя Стуса, і цей заклад має культурно-історичну цінність для нашої громади, було знайдено компроміс – створити заклад дошкільної освіти, з відповідним штатом працівників. Сподіваємося, що депутати приймуть правильне рішення, і не дозволять занапастити «колиску духовного становлення Василя Стуса» у с. Рахнівка Гайсинського району».