29 вересня в Гайсинській громаді вшановують 81-ші роковини від початку масових розстрілів, здійснених гітлерівцями в Бабиному Яру (29-30 вересня 1941 року). Тоді – жорстокі нацистські окупанти вбивали євреїв по всій Україні. Ця трагедія стала символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей.
За роки свого панування німецький фашизм перетворив на пустелі цілі краї й області, зруйнував столиці багатьох держав і сотні міст, спалив десятки тисяч сіл і селищ, знищив багато мільйонів людських життів.

З перших днів свого приходу до влади нацисти оголосили євреїв головною причиною всього зла людства.
Трагічна сторінка історії не обминула і наш рідний край. У липні 1941 року німецько-фашистські війська окупували Гайсин і район. Вони чітко виконували вказівки Гітлера про знищення людей, особливо єврейського населення, таким чином за роки німецької «навали» населення Гайсина зменшилося майже на 10 тисяч осіб.
Одним із трагічних місць знищення людей стало урочище «Белендіївка», що на околиці міста. Ніхто з гайсинчан і не думав, що глибокий яр «карателі із зондеркоманди» та їхні місцеві прихвосні перетворять на величезну могилу – місце страти мирних жителів не лише Гайсинського, але й сусідніх районів.
Кати зганяли своїх жертв поодинці, маленькими групами й цілими колонами. 16 вересня 1941 року німці запропонували гайсинчанам переселитись у спокійніше місце. Коли ж зібралося багато охочих, їх оточили озброєні гестапівці й погнали за місто в «Белендіївку». Там групами по 60-75 осіб заганяли в приміщення стрілецького тиру, відбирали документи, цінності й роздягали. Підганяючи групами до яру, дорослих розстрілювали з автоматів, а дітей кидали живцем. Хто намагався вирватися й утекти, того наздоганяла куля. Того страшного дня було закатовано три тисячі громадян. Наступного – все повторилося: загинула ще тисяча.
Спеціальна комісія відразу після звільнення Гайсина 14 березня 1944 року розслідувала й описала трагедію жертв фашизму. Акт, що вмістився на кількох сторінках, підписали представник військової частини майор Горбунов, лікар Оржеховський, священнослужитель Зарасинський, мешканці міста Галузинський, Главацький, Шварштейн. Комісії довелось розкопати кілька могил, щоб встановити істину, а сам документ – не можливо читати без сліз.
Сьогодні тематика Бабиного Яру тісно переплітається з новітніми подіями нашої історії. Україна переживає нову хвилю російської жорстокості, яка направлена на знищення українського народу. Окупанти свідомо розстрілювали мирних людей, які не чинили жодного опору та не становили жодної загрози. Нові братські могили від так званого «братського народу» заполонили нашу землю, через спроби росіян сховати сліди своїх воєнних злочинів. Їхня точна кількість наразі до кінця не встановлена.
Агресія росії спровокувала в окупованих містах численні гуманітарні катастрофи. Міста, містечка, села та селища в Луганській, Донецькій, Харківській, Херсонській, частково в Сумській, Дніпропетровській, Миколаївській та Запорізькій областях – практично зруйновані обстрілами російських загарбників, без нормального енерго-, водо- та газопостачання, вони перебувають на межі екологічної та інфекційної катастрофи.
У звільнених від російських окупантів містах перед правоохоронцями, правозахисниками, журналістами українських і світових видань постають жахливі картини воєнних злочинів рашистів: масові вбивства, тортури, руйнування, мародерство та зґвалтування – нелюди піддали сексуальній нарузі не лише дівчат і жінок, а й бабусь, дітей і чоловіків.
Усі жорстокі катування, вбивства та знущання з жителів Бучі, Ірпені, Гостомеля, Ворзеля, Бородянки, Рубіжного, Кремінної, Сєвєродонецька та Маріуполя, кастрація, зморювання голодом, фізичні тортури, публічні вбивства українських полонених військовослужбовців, назавжди увійдуть в історію України та цивілізованої Європи, як черговий прояв «великоруського шовінізму», а саме – спланованого акту геноциду російської федерації над українською нацією.
Учиняючи всі тяжкі злочини на нашій землі, розбещені покидьки у формі армії рф, які буцім-то захищають «руській мір», насправді не розбираються, хто перед ними за національністю. Їхніми жертвами стали усі громадяни України, зокрема російськомовні українці, етнічні росіяни, і навіть, громадяни рф.
Росіяни ненавидять українців, як колись німці ненавиділи євреїв. Ненависні окупанти таким же ж чином знищують усе українське, як колись нацисти стирали з лиця землі все єврейське. Ідеологічна пропаганда росіян націлена на розпалювання міжнаціональної ворожнечі та ненависті. Очевидці бойових дій та актів геноциду над українцями в лютому-квітні 2022 року з різних куточків України переказують, як буряти вживали наркотичні речовини невідомого походження, а в стані алкогольного сп’яніння ґвалтували наших жінок та вчиняли фізичну наругу над ними, аби ті в майбутньому не народжували «бандерівців».
Скільки всього злочинів, пов’язаних із сексуальним насильством, вчинено лиходіями з прапором рф на шевроні достеменно не відомо. В умовах війни, на жаль, зафіксувати це все непросто…
Ніхто не міг подумати, що у 21 столітті північний сусід, який віками так сумлінно нав’язував братський наратив, встромить ніж у саме серце нашої держави.
Необґрунтована військова агресія, окупація українських земель, геноцид та знищення усіх об’єктів соціальної, критичної інфраструктури, культурно-духовних надбань нашої держави – лише частина амбіційних та позбавлених глузду планів «російського вермахту». Друга армія світу планувала окупувати частину Європи. Але їм це не вдасться. Ті, що божилися за три дні взяти Київ, а за 5-ть – всю Україну… отримали гідну відсіч від наших захисників та захисниць ЗСУ.
Україна переживає всі можливі форми російського тероризму: ракетного, хімічного та ядерного. Протягом усього періоду війни не зникає загроза вибуху та викиду радіації із Запорізької АЕС, оскільки вона постійно працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.
Вкотре начальник Гайсинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковник Сергій Стоколос наголошує на важливості дотримання заходів особистої безпеки та правил воєнного стану. Позаду 218 діб опору та нескореності українського народу. Триває 32 тиждень національно-визвольної боротьби від російського загарбника. Протягом 7-ми місяців рашисти вбивають невинних українських дітей. Та весь цивілізований світ – підтримує Україну в цій нелегкій боротьбі з російським терором. Кожен та кожна працює задля перемоги. І ми, без сумнівів, переможемо! Усьому свій час! Буде велика перемога, і ворог відповість за все!
Міський голова Анатолій Гук закликає всіх жителів громади до миру та злагоди, про недопущення повтору трагічних подій в історії нашої держави та громади зокрема, про важливість збереження історичної пам’яті та запобіганню таких помилок у майбутньому. Пам’ять про Бабин Яр, Голокост, Голодомори, «Червоний терор» та інші сучасні трагедії, організовані тоталітарними режимами, повинна спонукати суспільство, нації та держави до миру та поваги людської гідності.
Продовжуємо тримати стрій, працювати в тилу та наближати нашу прийдешню перемогу! Побороли «нацизм» – поборемо і «рашизм»!
Слава Україні!
Відділ інформаційної діяльності,
зв’язків з громадськістю,
інформаційних технологій
та технічного забезпечення
Гайсинської міської ради
в співавторстві з
Гайсинським РТЦК та СП